REKLAMA
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 4
Vespa Daniela / carpintariacarlosalberto.com poprzednie następne
27.09.2008

Biodegradowalna - Vespa z drewna

Biodegradowalna - Vespa z drewna  

Żeby pojazd był ekologiczny, musi mieć napęd nie wytwarzający szkodliwych spalin. Co jeszcze? Powinien być wykonany z materiałów nadających się do przetworzenia. A gdyby po prostu „powracał do natury” poprzez rozkład? Portugalski stolarz zbudował skuter, który to potrafi.
REKLAMA
Vespa Danielacarpintariacarlosalberto.comVespa Daniela

Całe to poruszenie wokół przyjaznych środowisku pojazdów z kilku dobrych powodów nie dotyczy motocykli i wszelkich innych silnikowych jednośladów. Po pierwsze, używa się ich „sezonowo”, gdy jest ciepło, a więc mają mniej okazji do zanieczyszczania powietrza. Po drugie, porusza się ich po drogach znacznie mniej niż samochodów. Po trzecie, po prostu niewiele palą. Tylko czy drewniany skuter powstał z dbałości o przyrodę? Chyba niekoniecznie. Ale czyż nie jest prześliczny?

Choć w pierwszej chwili wybór takiego, a nie innego materiału do budowy pojazdu wydaje się cokolwiek dziwny, pamiętajmy, że to w sumie

Vespa Danielacarpintariacarlosalberto.comVespa Daniela

powrót do korzeni. Przecież ponad 100 lat temu to właśnie od drewna wszystko się zaczęło! Wszelkie dylematy w kwestii zasadności użycia tego surowca znikają jednak, gdy przyjrzymy się gotowemu dziełu. Nie produktowi, nie wyrobowi, tylko właśnie dziełu, bo ewidentnie mamy przed oczami dzieło sztuki. I to zupełnie funkcjonalne - skuter jeździ jak każdy inny, a jedyna różnica polega na ilości zadawanego szyku. Może wydawać się niepraktyczny, ale do lansu nadaje się wyśmienicie!

Nie wiemy, co napędza Danielę (takie imię nadał Vespie jej autor). W obliczu jej urody nie ma to jednak zupełnie znaczenia, niech sobie będzie choćby kopcący na niebiesko dwusuw. Mieszanka benzyny i oleju silnikowego to w końcu też jakaś forma paliwa alternatywnego, prawda? A że mało ekologicznie? Ten jeden raz możemy przymknąć oko.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: carpintariacarlosalberto.comgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.