REKLAMA
15.10.2008

Liście zamiast okularów słonecznych

Gdybyśmy chcieli donosić na bieżąco o wszystkich pomysłach na walkę z globalnym ociepleniem, nie starczyłoby nam doby. Naukowcy prześcigają się w propozycjach rozwiązań, coraz bardziej na bok spychając zdrowy rozsądek i rachunek ekonomiczny. Ten pomysł też jest dziwny, ale przynajmniej niedrogi i wykonalny...
REKLAMA
123rf.com123rf.com

Takie czasy, że wszystko musi mieć swoją nazwę i się dzięki niej wyróżniać - Ford Fusion to UAV (Urban Activity Vehicle), czyli auto do jazdy po dziurawych ulicach polskich miast, a Seat Altea to MSV (Multi Sports Vehicle), a więc niby sportowy pojazd wielofunkcyjny, a więc takie coś nie wiadomo dokładnie do czego... Ale do rzeczy! Doktor Andy Ridgwell i jego koledzy z Uniwersystetu Bristolskiego wpadli na coś, co nazwali bioinżynierią. Wymyślili mianowicie, że bez wielkich nakładów finansowych można obniżyć temperaturę poczciwej Matki Ziemi, obsadzając pola roślinami, których liście odbijają duże ilości promieniowania słonecznego. Obliczono, że w pewnych rejonach naszej planety mogłoby się w ten sposób zrobić o średnio 1,1° C chłodniej.

Zaletą takiego rozwiązania jest relatywna łatwość wprowadzenia go w życie, bez konieczności skoordynowanej współpracy międzynarodowej ani opracowywania kosztownych technologii. Pola są prawie wszędzie (choć na półkuli północnej jest ich więcej niż na południowej) i możliwe, że trzeba by dokonać tylko niewielkich zmian w gatunkach uprawianych roślin lub drobnych modyfikacji genetycznych, żeby podnieść efektywność odbijania słońca (najlepiej nadają się te gatunki, których liście pokrywa specyficzny wosk). Kto wie, może to ma sens?

Na pewno idea z wykorzystaniem tego, co już mamy, wydaje się rozsądniejsza, niż budowa w przestrzeni kosmicznej wielkich deflektorów albo rozpylanie w górnych warstwach atmosfery czegoś w rodzaju „fotoblokera”. To nie żarty - pojawiały się już takie pomysły, ale ich realizacja pochłonęłaby sumy tak ogromne, że trzeba by wymyślić nowe liczby. Zobaczymy, co wyjdzie z propozycji Anglików, tymczasem chcielibyśmy zgłosić własną: zamontujmy na dachach naszych domów i samochodów lusterka i stare, niemodne okulary słoneczne. Czy to coś da? Pewnie nie, ale przynajmniej nie pozostaniemy bierni!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: nytimes.comgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.