01.03.2010

Mercedes Vito EV - dostawczak na prąd

Z okazji nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. konkurencyjności „Informal EU Competitiveness Council,”, które odbyło się w hiszpańskim mieście San Sebastián w dniach 7-9 lutego 2010 r., Mercedes zaprezentował prototyp samochodu dostawczego z napędem elektrycznym, skonstruowanego na bazie modelu Vito. Tematem dyskusji ministrów gospodarki państw UE były korzyści, jakie mogą dać technologie przyszłości. Dr Dieter Zetsche, prezes zarządu spółki Daimler AG, obecnie również prezes ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów) wygłosił referat na temat przyszłości samochodów o napędzie elektrycznym.
REKLAMA
Vito EVMercedesVito EV

Zaprezentowany publiczności prototyp, skonstruowany na bazie dostawczego Vito, zapowiada początek ery mobilności w ruchu lokalnym bez emisji CO2. Vito będzie pierwszym w świecie transporterem wyposażanym fabrycznie w napęd elektryczny. Spółka Daimler AG akcentuje w ten sposób własne poczucie odpowiedzialności w dziedzinie mobilności ekologicznej. Zaprezentowany Vito jest efektem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez spółkę Daimler AG, a koncentrujących się na trzech kierunkach: doskonaleniu silników spalinowych, wzroście efektywności poprzez odpowiedni rozwój pojazdów o napędzie hybrydowym i bezemisyjnym napędzie pojazdów, opartym na ogniwie paliwowym.

W ciągu roku 2010 ponad 100 egzemplarzy Mercedesa Vito zostanie przekazanych dwudziestu klientom. Będą to w pierwszym rzędzie zarządcy flot oraz instytucje publiczne, których zadaniem jest realizowanie przewozów na terenach wrażliwych ekologicznie pojazdami pracującymi cicho, nie emitującymi substancji toksycznych i CO2. Głównym obszarem ich eksploatacji będą krótkie trasy w centrach miast, z częstymi postojami. W następnym etapie planuje się dostawę dalszych 2000 pojazdów tego typu.
Koncepcja napędu opiera się na rozwiązaniach opracowanych wyłącznie na potrzeby napędu elektrycznego i rezygnuje z mechanizmu napędowego stosowanego w silnikach spalinowych.

Vito EVMercedesVito EV

Energia niezbędna do napędu Vito jest gromadzona w bardzo wydajnych bateriach litowo-jonowych. Napięcie robocze 400 V, natężenie 16 A i pojemność 32 kWh pozwalają na uzyskanie zasięgu średnio 130 km, a przy odpowiedniej technice jazdy nawet większego. Silnik elektryczny osiąga moc maksymalną 90 kW (122 KM). Osiągi samochodu są dostosowane do potrzeb klientów: prędkość maksymalna ograniczona elektronicznie do 80 km/h pozwala na wykonywanie zadań transportowych zarówno w mieście, jak i na trasach podmiejskich.

W zakresie wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo, w Vito o napędzie elektrycznym nie zastosowano żadnych ograniczeń. Wszystkie pojazdy tego typu będą standardowo wyposażone w układ ESP z systemami ABS i ASR. Również liczba i rodzaj poduszek powietrznych nie uległa zmianie w stosunku do aktualnych standardów. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa pasywnego, pojazdy będą poddawane testom zderzeniowym. Nie ma też żadnych negatywnych różnic w porównaniu z Vito o napędzie konwencjonalnym, jeśli chodzi o ładowność i pojemność transportową: ładowność przekracza 900 kg.

Montaż Vito o napędzie elektrycznym będzie się odbywał na zasadzie produkcji seryjnej. Zakłady Mercedesa w Vitorii w Kraju Basków przygotowują się już do wyzwań, jakie stawia przed nim produkcja nowej wersji Vito. Zadania w zakresie logistyki, szkolenia pracowników i technologii produkcji uzyskują wsparcie finansowe ze strony rządu baskijskiego.
Również w Niemczech Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMU) udziela spółce Mercedes-Benz Vans pomocy finansowej na realizację przedsięwzięć w dziedzinie badań i rozwoju oraz prób i eksploatacji u klientów.
Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Mercedesgazeo.pl 2007-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.