Aby pomiar wykonany oscyloskopem był prawidłowy należy wybrać pomiędzy ustawieniami manualnymi (sami musimy ustawić podstawę czasu sygnału oraz zakres napięcia), a S.I.V. czyli nastawami automatycznymi właściwymi dla mierzonego sygnału.
Jeżeli decydujemy się na pomiar z nastawami manualnymi powinniśmy właściwie ustawić zakresy pomiarowe oscyloskopu tak, aby z rejestrowanego sygnału odczytać jak najwięcej informacji.
Należy pamiętać, że częstotliwość próbkowania będzie się zmniejszała wraz z liczbą jednocześnie włączonych kanałów. Dla przykładu w oscyloskopie dwukanałowym próbkowanie wyniesie 40 MHz dla odczytu z jednego kanału i 20 MHz dla każdego z dwóch jednocześnie odczytywanych kanałów.
Za użyciem oscyloskopu TWINProbe, wyposażonego w generator sygnału, możemy podać odpowiedni sygnał do elementu wykonawczego, takiego jak np. zawór EGR sterowany sygnałem PWM lub nastawnik turbiny również sterowany sygnałem PWM.
Co mierzyć?
Podczas pomiarów oscyloskopem, będziemy rejestrować sygnały elektryczne szybko zmieniające się w czasie (o dużych częstotliwościach) oraz sygnały o niewielkiej częstotliwości.
Sprawdzenie przebiegu wykresu sygnału daje znacznie lepszy obraz stanu mierzonego elementu niż zwykły pomiar multimetrem. Wykres pozwala obserwować zmiany sygnału, których nie zauważymy podczas zwykłego pomiaru czy śledzeniu wartości sygnału podczas diagnostyki szeregowej danego systemu sterowania.
Jak mierzyć?
Celem pomiaru jest uzyskanie czytelnego przebiegu sygnału. W tym celu należy dostroić zakresy pomiarów, tzn. wartość mierzonego napięcia i podstawę czasu.
Przykład pomiaru sygnału sondy lambda
Podstawę czasu ustawiamy na 1 sekundę, a wartość napięcia na 200 mV (podziałka siatki ekranu). Możemy skorzystać także z funkcji wyzwalania sygnału, która umożliwia nam rozpoczęcie pomiaru w chwili gdy pojawia się sygnał o interesującej nas wartości.
Jak ustawiać oscyloskop?
W zależności od typu mierzonego komponentu, sygnału należy odpowiednio dostosować ustawienia kanału pomiarowego. Najprościej jest przedstawić to na kilku przykładach sygnałów, zarówno o różnych wartościach napięcia i różnej częstotliwości.
Jakie zakresy ustawiać dla jakich pomiarów?
Oprogramowanie diagnostyczne TEXA IDC4 CAR umożliwia dostęp do schematów elektrycznych. Wybierając element opisany w schemacie można wykonać jego pomiary za pomocą oscyloskopu (TEXA TWINProbe lub TEXA UNIProbe). Informacje zawarte w schemacie elektrycznym umożliwiają pomiar oscyloskopem z wykorzystaniem gotowych ustawień, prawidłowych dla pomiaru badanego elementu.
W niektórych oscyloskopach możemy spotkać się z generatorem sygnału, który pozwala na wysłanie sygnału o konkretnej wartości do elementu w taki sam sposób w jak robi to sterownik. Dzięki temu można szybko ocenić czy problem leży po stronie elementu czy po stronie sterownika.
W galerii można zobaczyć prawidłowe przebiegi sygnałów kilku przykładowych komponentów stosowanych w układach zasilania silników.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl