W 2017 r. największymi rynkami autogazu, podobnie jak w 2016 r., pozostały następujące państwa:
Warto jednak dodać, że w 2017 r. odnotowano kolejny już spadek konsumpcji LPG do celów transportowych w Korei Południowej (-5,7% r/r). Od kilku lat w tym azjatyckim kraju obserwuje się stopniowy spadek konsumpcji autogazu, połączony również ze zmniejszaniem się liczby samochodów napędzanych autogazem.
W latach 2016 – 2017 niewielki spadek konsumpcji zanotowano także w Turcji (-0,8% r/r).
Wśród pozostałych liderów zużycie autogazu wzrosło – w Polsce o 7%, a w Rosji o 3,3% w prezentowanym okresie. Był to drugi rok z rzędu, kiedy w Polsce konsumpcja autogazu rosła. Niemniej jednak w przypadku Turcji, Korei Południowej, Polski i Rosji pojawiły się opinie ekspertów, że na tych rynkach osiągnięty został punkt nasycenia gazem płynnym LPG do celów transportowych.
Dynamiczny rozwój tego rynku zaobserwowano również na Ukrainie, gdzie skonsumowano o ponad 110 tys. t autogazu więcej niż w 2016 r. (8,5% wzrost r/r). Intensywnie rozwijały się rynki, na których autogaz nie był powszechnie wykorzystywanym źródłem napędu:
W Algierii nadwyżki produkcyjne LPG znalazły swoje ujście właśnie w sektorze transportowym. Co ciekawe, dynamicznie rozwijał się również amerykański rynek autogazu, gdzie w 2017 r. skonsumowano o 64 tys. autogazu więcej niż w 2016 r. (wzrost o 10,2%).
Udział sektora transportowego na świecie w całości konsumpcji LPG stanowi 9% (26,8 mln t). Jest to wielkość udziału o 21% niższa niż udział wykorzystania autogazu w Europie i Eurazji (15,9 mln t). Niewątpliwie to właśnie ten region w największym stopniu korzysta z LPG do napędzania pojazdów.
Prognozuje się, że w najbliższych latach wzrośnie udział regionu Azji i Pacyfiku w globalnej konsumpcji LPG do celów transportowych, pomimo znaczących spadków na dojrzałych rynkach autogazowych w tej części świata.
W stosunku do 2016 r., w 2017 r. odnotowano następujące spadki:
Region Azji i Pacyfiku stanowił 28,7% światowej konsumpcji autogazu w 2017 r.
Globalna konsumpcja w sektorze autogazu w 2017 r. była niższa o 313 tys. t niż w 2016 r.
Do największych konsumentów autogazu na świecie zaliczono następujące państwa (wykres 37):
Polska jest jednym z największych konsumentów gazu LPG w sektorze transportowym w regionie Europy i Eurazji. Z konsumpcją na poziomie 1,9 mln t zajmuje trzecie miejsce, jedynie za Turcją i Rosją. Polska konsumpcja stanowi 12,5% zużycia LPG w regionie, natomiast na świecie jest to około 7%.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl