Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania nad możliwym powiązaniem między wysokim poziomem skażenia powietrza (przede wszystkim cząstkami stałymi zawartymi w spalinach diesli oraz rtęcią) a szansą urodzenia autystycznego dziecka przez kobietę wystawioną na działanie szkodliwych czynników w okresie przed zajściem w ciążę i podczas jej trwania. Potencjalny związek odkryto już wcześniej, ale na podstawie testów o ograniczonym zasięgu. Teraz przedsięwzięcie uczonych zakrojone było na skalę ogólnokrajową, co zaowocowało uzyskaniem definitywnego potwierdzenia wcześniejszych tez oraz dokładniejszych wyników.
Okazało się, że przyszła matka mieszkająca w miejscu, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, ma aż dwukrotnie większe szanse na urodzenie dziecka obarczonego autyzmem. Ryzyko jeszcze wzrasta, jeżeli w atmosferze znajdują się ołów, mangan i inne metale ciężkie, jednak spaliny diesli i rtęć mają największy wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u maluchów. Rzecz w tym, że szkodliwe czynniki zawarte w powietrzu, którym oddychamy są silnymi neurotoksynami, które przedostają się z organizmu matki, przez pępowinę, do krwiobiegu nienarodzonego dziecka i jego mózgu, zaburzając jego prawidłowy rozwój.
Uczeni podkreślają, że rola cząstek stałych (sadzy) może w toku dalszych badań okazać się dominująca. Teorie głoszące, że śladowe ilości rtęci zawarte w szczepionkach dla dzieci powodują autyzm zostały wielokrotnie obalone przez poważnych i poważanych naukowców, dlatego nie jest powiedziane, że rtęć w atmosferze ma jakikolwiek wpływ na rozwój schorzenia na etapie życia płodowego. Niewykluczone zatem, że głównym winowajcą ostatecznie okaże się właśnie diesel, a raczej produkty jego spalania, co Amerykanów martwi tym bardziej, że paliwo to zaczyna robić w USA karierę także w samochodach osobowych, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nie do pomyślenia. W następnej fazie badań planuje się porównywać i analizować próbki krwi dzieci zdrowych i autystycznych oraz ich matek, by określić, jakie związki mogą mieć najbardziej niekorzystne działanie. To powinno przynieść więcej wiążących odpowiedzi w miejsce hipotez, ale póki co cieszymy się, że gazodiesle robią u nas coraz większą karierę, przynajmniej częściowo niwelując potencjalne zagrożenie.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl