Jak oceniają przedstawiciele branży LPG cytowani przez portal WNP, pomimo różnych zawirowań rynkowych (pandemii, napaści Rosji na Ukrainę i różnego rodzaju działań spekulacyjnych związanych z nośnikami energii), ceny gazu płynnego (LPG) utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie, pomimo, że np. w przypadku gazu ziemnego chwilowy wzrost jego cen wg portalu WNP był nawet 13-krotny a węgiel w szczycie był 5-krotnie droższy. Ceny energii elektrycznej (wg WNP) szczytowo także były 5-krotnie wyższe.
W związku ze skokowym wzrostem cen, wszystkie nośniki energii na polskim rynku, oprócz LPG, zostały objęte różnego rodzaju działaniami osłonowymi i wsparciem, które teraz, kiedy są znoszone są powodem szoków cenowych jakie przeżywają ich odbiorcy.
W porównaniu do innych nośników energii, ceny gazu płynnego wzrosły w znacznie mniejszym stopniu i były znacznie bardziej stabilne.
Także obecnie, kiedy uwolniono ceny innych nośników energii od różnego rodzaju dopłat osłonowych, co spowodowało drastyczne podwyżki ich cen, ceny autogazu utrzymują się na bardzo niskim poziomie.
Obecne ceny LPG są porównywalne z wieloma okresami rozwoju branży autogazu w Polsce. Z takim poziomem cen autogazu, a nawet nieco wyższymi ich wartościami, mieliśmy po raz pierwszy do czynienia 13 lat temu, czyli w 2011 r.
Niską cenę autogazu zawdzięczamy sumienności Rosjan w wywiązywaniu się umów i terminowych dostaw LPG do Polski, co w przypadku tego kierunku budzi lekkie zdziwienie przedstawicieli branży. Takiego poziomu skrupulatności w realizacji dostaw ze wschodu nie było po stronie rosyjskiej właściwie nigdy. Rosjanie zachowują się tak jakby chcieli wykorzystać koniunkturę i sprzedać jak najwięcej gazu przed zapowiedzianym na grudzień 2024 r. zakazem importu rosyjskiego LPG. Mamy zatem do czynienia z dużą ilością taniego autogazu na rynku.
Przedstawiciel firmy GASPOL, cytowany przez WNP, twierdzi jednak, że na polskim rynku już połowa gazu pochodzi z innych niż rosyjski kierunków. Jak widać nie jest to jednak powodem wzrostu cen tego paliwa w porównaniu z benzyną. Średnia cena litra LPG na stacjach w Polsce wynosi obecnie 2,71 zł, podczas gdy litr benzyny kosztuje 6,39 zł.
LPG jako paliwo silnikowe, które nigdy nie było, ani w dalszej ani bliższej przeszłości, w jakikolwiek sposób dotowane, rozwija się na zasadach wolnorynkowych, dzięki zdolnościom polskich przedsiębiorców. Dzięki temu cena autogazu nie jest zagrożona szokiem cenowym, nawet w przypadku zamknięcia rosyjskiego kierunku dostaw tego paliwa.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl