Powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych linia do produkcji sterowników obejmuje urządzenia, na których produkowane są płytki drukowane w technologii montażu powierzchniowego (SMT - Surface Mount Technology) oraz montażu przewlekanego (THT - Through-Hole Technology).
Maszyny te dają nam możliwość szybkiej reakcji na potrzeby rynku i oferują bardzo wysoką jakość produkowanych płytek. Będziemy mogli odważniej konkurować cenowo. Bez takich inwestycji nie mielibyśmy nawet narzędzi do podejmowania walki rynkowej.
Jacek Olejkowski, prezes LPGTECH
Linia SMT to 8 współpracujących ze sobą urządzeń z najnowocześniejszą maszyną Fuji Aimex 3C zdolną do nakładania 54 tys. elementów elektronicznych do montażu powierzchniowego (SMD - Surface Mounted Devices) w ciągu godziny.
Na początku na sitodrukarce na płytkę nakładana jest specjalna pasta. Specjalne sito zapewnia nakładanie pasty tylko w miejscach, w których będą montowane elementy elektroniczne SMD.
Po nałożeniu pasty płytki trafiają do maszyny Fuji Aimex 3C, w której za pomocą dwóch głowic nakładane są na płytkę elementy elektroniczne SMD pobierane z taśm w specjalnych magazynkach.
Po pobraniu elementów SMD przez głowice maszyna wykonuje ich zdjęcie. Pozwala to skorygować pozycję każdego elementu elektronicznego przed nałożeniem na płytkę. Dzięki temu są one zawsze montowane z odpowiednią precyzją.
Dodatkowo zakupiona przez LPGTECH maszyna śledzi głowicę do momentu nałożenia elementu na płytkę. Maszyny wcześniejszych generacji nie miały tej funkcji, co powodowało, że jeśli element wypadł z głowicy, nieświadome tego urządzenie nakładało go na płytkę, choć fizycznie tego elementu nie było. Maszyna Fuji Aimex 3C eliminuje możliwość wystąpienia takiej sytuacji.
Po nałożeniu elementów elektronicznych płytka trafia do 10-strefowego pieca, w którym w ściśle określonych warunkach termicznych następuje utwardzanie pasty, która zamienia się w stop lutowniczy i trwale łączy elementy ze ścieżkami obwodów płytki. Po wyjściu z pieca płytka jest gotowa do kolejnego etapu produkcji, w którym następuje montaż elementów przewlekanych.
Najczęściej do lutowania elementów przewlekanych stosuje się lutowanie na fali. Płytka przechodzie przez falę roztopionego stopu lutowniczego, a zanurzone w nim nóżki elementów przewlekanych łączą się z ścieżkami płytki. Jest to metoda szybsza od lutowania punktowego, lecz mniej precyzyjna (częściej występują zimne luty i zwarcia) i bardziej energochłonna (większa ilość spoiwa i wyższa moc niezbędna do jego roztopienia).
W firmie LPGTECH zastosowano innowacyjny proces lutowania punktowego nóżek elementów przewlekanych, nazywany lutowaniem selektywnym. Zapewnia on optymalne i powtarzalne warunki lutowania.
Ponadto technologia ta umożliwia zaprogramowanie procesu lutowania w taki sposób by poszczególne elementy były lutowanie z indywidualnie dobranymi parametrami.
Technologia lutowania punktowego pozwala na bezproblemowe lutowanie płytek dwustronnych, w których po obu stronach znajdują się elementy SMD. Nie jest wymagane stosowanie kłopotliwych w użyciu osłon jak w przypadku klasycznego lutowania na fali.
LPGTECH planuje by do końca września 2017 r. wszystkie sterowniki produkowane dotychczas w firmie zewnętrznej powstawały na nowej linii produkcyjnej.
Zobacz stronę producenta:
LPGTECHwczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl