LPG w Europie
Robert Stępień z firmy Primagaz będącej częścią koncernu SHV Energy zaprezentował sytuację gazu płynnego na rynku europejskim, na którym w ciągu ostatniej dekady zmieniła się znacznie struktura odbiorców. Swoją pozycję w europejskiej strukturze konsumpcji LPG umacnia autogaz.
fot. gazeo.plWażną częścią Spotkań Branży Paliwowej organizowanych przez Information Market są rozmowy kuluarowe
LPG jako paliwo silnikowe zwiększyło swój udział w rynku z 18% w 2006 r. do 23% w 2016 r. Wzrost wykorzystania widać także w sektorze chemicznym z 33 do 39%. Udział LPG w innych dziedzinach uległ zmniejszeniu (w przemyśle z 12% do 9%, a w sektorze komunalnym z 34% do 26%).
LPG jako paliwo silnikowe w Europie
Jeśli chodzi o wykorzystanie LPG do napędu pojazdów to w Europie prym wiodą 3 kraje, które konsumują 75% sprzedawanego na Starym Kontynencie autogazu. Jest wśród nich także Polska. Oprócz naszego kraju w tej trójce znalazły się:
- Turcja, która zużywa 38% sprzedawanego w Europie autogazu,
- Polska - 19%,
- Włochy - 18%.
U naszych odbiorców i klientów jest pełne przekonanie co do ekologiczności gazu jako niskoemisyjnego paliwa używanego do ogrzewania domów, gotowania i w szczególności jako paliwa silnikowego. Na rynku polskim gdzie autogaz stanowi więcej niż 75% udziału w rynku, gdzie mówimy o wymaganiach dotyczących czystości powietrza, jego szerokie zastosowanie byłoby bardzo prostą drogą do uzyskania szybkiego efektu w postaci dobrych, mierzalnych wyników, szczególnie w większych aglomeracjach.
Robert Stępień, Primagaz
Polski rynek LPG
Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego opowiedział o polskim rynku LPG, którego najważniejszą częścią od lat pozostaje autogaz. Jego udział w rynku w 2017 r. wynosił 76,8% przy sprzedaży 1 mln 915 tys. t. W stosunku do sprzedaży w 2016 r. wynoszącej 1 mln 790 tys. t nastąpił zatem wzrost konsumpcji o 7%.
Tegoroczne obliczenia na podstawie danych pochodzących z Ministerstwa Finansów dotyczących zapłaconego w pierwszym półroczu 2018 r. cła wskazują, że konsumpcja LPG zmniejszyła się i to aż o 10% w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r.
Poza wzrostami, perspektywami i tendencjami pojawiły się też inne kwestie. A tak naprawdę najistotniejszy chyba dla branży LPG w tej chwili jest rządowy program "Czyste Powietrze", w ramach którego osoby fizyczne mogą się ubiegać o dofinansowanie albo nawet zwrot całości kosztów instalacji zbiornikowej. Co to oznacza? Piec, instalacja, przyłącze i zbiornik mogą być objęte nawet 100-procentowym zwrotem kosztów kwalifikowanych w ramach tego programu. To szansa między innymi dla sektora zbiornikowego.
Andrzej Olechowski, Polska Organizacja Gazu Płynnego
fot. gazeo.plXV Spotkanie Branży Paliwowej Polski Rynek LPG w JachrancePolska na europejskim i światowym rynku autogazu
Ostatnią prezentację na konferencji przedstawił przedstawiciel Koalicji na Rzecz Autogazu (KNRA), organizacji zrzeszającej firmy z sektora LPG wykorzystywanego do napędu pojazdów.
Paweł Pawłowski przedstawił w niej europejski i światowy rynek LPG jako paliwa silnikowego. Na obu z nich Polska znajduje się ścisłej czołówce. Pod względem liczby samochodów zasilanych LPG nasz kraj znajduje się na pierwszym miejscu w Europie i trzecim miejscu na świecie z liczbą ponad 3 mln takich pojazdów. Stanowią one 14,5% wśród wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych.
Targi AFT i udział w nich branży autogazu
Przedstawiciel KNRA wspomniał także o przyszłorocznych targach Alternative Fuels Technology w Poznaniu, których współorganizatorem będzie Koalicja. Targi będą odbywać się równolegle ze znaną od lat imprezą wystawienniczą Poznań Motor Show.
XV Spotkanie Branży Paliwowej Polski Rynek LPG - podsumowanie
Podsumowaniem XV Spotkania Branży Paliwowej Polski Rynek LPG niech będzie wypowiedź przedstawiciela organizatora, firmy Information Market, która jest wydawcą znanego w branży portalu e-petrol.pl.
Cieszymy się, że jak co roku frekwencja była bardzo wysoka. Sto kilkadziesiąt osób reprezentujących cały praktycznie rynek LPG w Polsce, przyjechało do Jachranki by porozmawiać o aktualnych wyzwaniach i aktualnej sytuacji w tym segmencie. Wystąpienia dotyczyły zarówno spraw prawnych, podatkowych, jak i kwestii dedykowanych dla poszczególnych sektorów (butli, zbiorników przydomowych i autogazu). Było dużo dyskusji, dużo pytań. Wskazano także kilka tematów, z którymi branża powinna się zmierzyć by zapewnić sobie możliwość wzrostu w kolejnych latach. Liczymy na to, że każdy z uczestników wraca zadowolony, z informacjami przydatnymi dla siebie, które będzie w swoim biznesie wykorzystywał.
Szymon Araszkiewicz, Information Market