Robert Stępień z firmy Primagaz będącej częścią koncernu SHV Energy zaprezentował sytuację gazu płynnego na rynku europejskim, na którym w ciągu ostatniej dekady zmieniła się znacznie struktura odbiorców. Swoją pozycję w europejskiej strukturze konsumpcji LPG umacnia autogaz.
LPG jako paliwo silnikowe zwiększyło swój udział w rynku z 18% w 2006 r. do 23% w 2016 r. Wzrost wykorzystania widać także w sektorze chemicznym z 33 do 39%. Udział LPG w innych dziedzinach uległ zmniejszeniu (w przemyśle z 12% do 9%, a w sektorze komunalnym z 34% do 26%).
Jeśli chodzi o wykorzystanie LPG do napędu pojazdów to w Europie prym wiodą 3 kraje, które konsumują 75% sprzedawanego na Starym Kontynencie autogazu. Jest wśród nich także Polska. Oprócz naszego kraju w tej trójce znalazły się:
U naszych odbiorców i klientów jest pełne przekonanie co do ekologiczności gazu jako niskoemisyjnego paliwa używanego do ogrzewania domów, gotowania i w szczególności jako paliwa silnikowego. Na rynku polskim gdzie autogaz stanowi więcej niż 75% udziału w rynku, gdzie mówimy o wymaganiach dotyczących czystości powietrza, jego szerokie zastosowanie byłoby bardzo prostą drogą do uzyskania szybkiego efektu w postaci dobrych, mierzalnych wyników, szczególnie w większych aglomeracjach.
Robert Stępień, Primagaz
Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego opowiedział o polskim rynku LPG, którego najważniejszą częścią od lat pozostaje autogaz. Jego udział w rynku w 2017 r. wynosił 76,8% przy sprzedaży 1 mln 915 tys. t. W stosunku do sprzedaży w 2016 r. wynoszącej 1 mln 790 tys. t nastąpił zatem wzrost konsumpcji o 7%.
Tegoroczne obliczenia na podstawie danych pochodzących z Ministerstwa Finansów dotyczących zapłaconego w pierwszym półroczu 2018 r. cła wskazują, że konsumpcja LPG zmniejszyła się i to aż o 10% w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r.
Poza wzrostami, perspektywami i tendencjami pojawiły się też inne kwestie. A tak naprawdę najistotniejszy chyba dla branży LPG w tej chwili jest rządowy program "Czyste Powietrze", w ramach którego osoby fizyczne mogą się ubiegać o dofinansowanie albo nawet zwrot całości kosztów instalacji zbiornikowej. Co to oznacza? Piec, instalacja, przyłącze i zbiornik mogą być objęte nawet 100-procentowym zwrotem kosztów kwalifikowanych w ramach tego programu. To szansa między innymi dla sektora zbiornikowego.
Andrzej Olechowski, Polska Organizacja Gazu Płynnego
Ostatnią prezentację na konferencji przedstawił przedstawiciel Koalicji na Rzecz Autogazu (KNRA), organizacji zrzeszającej firmy z sektora LPG wykorzystywanego do napędu pojazdów.
Paweł Pawłowski przedstawił w niej europejski i światowy rynek LPG jako paliwa silnikowego. Na obu z nich Polska znajduje się ścisłej czołówce. Pod względem liczby samochodów zasilanych LPG nasz kraj znajduje się na pierwszym miejscu w Europie i trzecim miejscu na świecie z liczbą ponad 3 mln takich pojazdów. Stanowią one 14,5% wśród wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych.
Przedstawiciel KNRA wspomniał także o przyszłorocznych targach Alternative Fuels Technology w Poznaniu, których współorganizatorem będzie Koalicja. Targi będą odbywać się równolegle ze znaną od lat imprezą wystawienniczą Poznań Motor Show.
Podsumowaniem XV Spotkania Branży Paliwowej Polski Rynek LPG niech będzie wypowiedź przedstawiciela organizatora, firmy Information Market, która jest wydawcą znanego w branży portalu e-petrol.pl.
Cieszymy się, że jak co roku frekwencja była bardzo wysoka. Sto kilkadziesiąt osób reprezentujących cały praktycznie rynek LPG w Polsce, przyjechało do Jachranki by porozmawiać o aktualnych wyzwaniach i aktualnej sytuacji w tym segmencie. Wystąpienia dotyczyły zarówno spraw prawnych, podatkowych, jak i kwestii dedykowanych dla poszczególnych sektorów (butli, zbiorników przydomowych i autogazu). Było dużo dyskusji, dużo pytań. Wskazano także kilka tematów, z którymi branża powinna się zmierzyć by zapewnić sobie możliwość wzrostu w kolejnych latach. Liczymy na to, że każdy z uczestników wraca zadowolony, z informacjami przydatnymi dla siebie, które będzie w swoim biznesie wykorzystywał.
Szymon Araszkiewicz, Information Market
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl