Japan LP Gas Association
Pod koniec 2020 r. Japan LP Gas Association (Japońskie Stowarzyszenie Gazu Płynnego z przewodniczącym Tsuyoshi Ogasawara, prezesem Astomos Energy) utworzyło grupę analityczną ds. rozwoju produkcji zielonego gazu płynnego (przewodniczący: prof. Yasushi Sekine, Waseda University).
W kwietniu 2021 roku grupa przygotowała raport na temat przyszłych kierunków zazieleniania LPG. Powołanie The Institute of Japan Green LP Gas Promotion ma doprowadzić do wdrożenia zielonego LPG zgodnie z kierunkiem działań przedstawionym przez grupę badawczą. Pan Ogasawara, przewodniczący stowarzyszenia, zostanie pierwszym dyrektorem Instytutu.
Dwie ścieżki ekologicznego LPG
Instytut zamierza początkowo podążać dwoma ścieżkami ekologicznego LPG. Pierwsza została zapoczątkowana przez Uniwersytet Kitakyushu: jest to synteza wodoru bezpośrednio z dwutlenkiem węgla w celu uzyskania węglowodorów. Wykazano, że na małą skalę wytwarza się LPG z wysoką wydajnością. W przeciwieństwie do syntezy Fischera-Tropscha, która zaczyna się od tlenku węgla, ten proces zaczyna się od dwutlenku węgla. Wsad CO2 może być dostarczany przez fermentację lub zgazowanie biomasy (w szczególności osadów ściekowych) lub z bogatych w CO2 gazów spalinowych z elektrowni lub hut.
Cel Institute of Japan Green LP Gas Promotion
Celem Instytutu jest zademonstrowanie tej technologii na wczesnym etapie, poprzez uzyskanie pełnej współpracy badawczej od dr Kaoru Fujimoto, badacza wizytującego na Uniwersytecie Kitakyushu, a także emerytowanego profesora Uniwersytetu w Tokio, prezesa Instytutu Badawczego HiBD i emerytowanego profesora University of Kitakyushu), który jest światowym autorytetem w tej dziedzinie.
Druga ścieżka, która ma zostać opracowana wspólnie z głównym producentem katalizatorów i ośrodkiem badawczym równolegle z pierwszą, będzie drogą katalityczną od surowców biomasy do LPG z pośrednictwem półproduktu, czyli eteru dimetylowego (DME).
Efekty za 3 lata
Po zweryfikowaniu wyników dwóch prób demonstracyjnych w ciągu trzech lat, Instytut zamierza zrealizować wdrożenie niskoemisyjnego LPG ("green LPG") w skali 30 000 ton rocznie w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku przy wykorzystaniu wodoru oraz CO2 uzyskiwanego na przykład z biosurowców wytworzonych w procesie oczyszczania osadów ściekowych.
LPG w Japonii
LPG jest stosowany w wielu sektorach, w tym w gospodarstwach domowych, handlu, sektorze surowców chemicznych, w transporcie i podnoszeniu wartości opałowej gazu miejskiego. Popyt na LPG w Japonii w ostatnim roku obrotowym wyniósł około 13 mln ton. Oczekuje się, że w 2050 r. nadal będzie duże zapotrzebowanie na LPG, nawet gdy sprzęty wykorzystujące LPG staną się bardziej energooszczędne i nastąpi spadek liczby ludności. Ponieważ ilość dostępnego biosurowca jest ograniczona, istnieje nadzieja, że pokrycie całego zapotrzebowania na LPG przez green LPG będzie promowane poprzez wykorzystanie zielonego wodoru w przyszłości.