Pod koniec 2020 r. Japan LP Gas Association (Japońskie Stowarzyszenie Gazu Płynnego z przewodniczącym Tsuyoshi Ogasawara, prezesem Astomos Energy) utworzyło grupę analityczną ds. rozwoju produkcji zielonego gazu płynnego (przewodniczący: prof. Yasushi Sekine, Waseda University).
W kwietniu 2021 roku grupa przygotowała raport na temat przyszłych kierunków zazieleniania LPG. Powołanie The Institute of Japan Green LP Gas Promotion ma doprowadzić do wdrożenia zielonego LPG zgodnie z kierunkiem działań przedstawionym przez grupę badawczą. Pan Ogasawara, przewodniczący stowarzyszenia, zostanie pierwszym dyrektorem Instytutu.
Instytut zamierza początkowo podążać dwoma ścieżkami ekologicznego LPG. Pierwsza została zapoczątkowana przez Uniwersytet Kitakyushu: jest to synteza wodoru bezpośrednio z dwutlenkiem węgla w celu uzyskania węglowodorów. Wykazano, że na małą skalę wytwarza się LPG z wysoką wydajnością. W przeciwieństwie do syntezy Fischera-Tropscha, która zaczyna się od tlenku węgla, ten proces zaczyna się od dwutlenku węgla. Wsad CO2 może być dostarczany przez fermentację lub zgazowanie biomasy (w szczególności osadów ściekowych) lub z bogatych w CO2 gazów spalinowych z elektrowni lub hut.
Celem Instytutu jest zademonstrowanie tej technologii na wczesnym etapie, poprzez uzyskanie pełnej współpracy badawczej od dr Kaoru Fujimoto, badacza wizytującego na Uniwersytecie Kitakyushu, a także emerytowanego profesora Uniwersytetu w Tokio, prezesa Instytutu Badawczego HiBD i emerytowanego profesora University of Kitakyushu), który jest światowym autorytetem w tej dziedzinie.
Druga ścieżka, która ma zostać opracowana wspólnie z głównym producentem katalizatorów i ośrodkiem badawczym równolegle z pierwszą, będzie drogą katalityczną od surowców biomasy do LPG z pośrednictwem półproduktu, czyli eteru dimetylowego (DME).
Po zweryfikowaniu wyników dwóch prób demonstracyjnych w ciągu trzech lat, Instytut zamierza zrealizować wdrożenie niskoemisyjnego LPG ("green LPG") w skali 30 000 ton rocznie w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku przy wykorzystaniu wodoru oraz CO2 uzyskiwanego na przykład z biosurowców wytworzonych w procesie oczyszczania osadów ściekowych.
LPG jest stosowany w wielu sektorach, w tym w gospodarstwach domowych, handlu, sektorze surowców chemicznych, w transporcie i podnoszeniu wartości opałowej gazu miejskiego. Popyt na LPG w Japonii w ostatnim roku obrotowym wyniósł około 13 mln ton. Oczekuje się, że w 2050 r. nadal będzie duże zapotrzebowanie na LPG, nawet gdy sprzęty wykorzystujące LPG staną się bardziej energooszczędne i nastąpi spadek liczby ludności. Ponieważ ilość dostępnego biosurowca jest ograniczona, istnieje nadzieja, że pokrycie całego zapotrzebowania na LPG przez green LPG będzie promowane poprzez wykorzystanie zielonego wodoru w przyszłości.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl