Firma Westport Fuel Systems to jeden ze światowych potentatów w zakresie produkcji kompletnych gazowych układów zasilania stosowanych w transporcie, a jej wiceprezes, Pan Marco Seimandi był prelegentem na konferencji Forum Paliw Gazowych 2024 w Sesji 3 omawiającej "Konsekwencje europejskiej polityki klimatycznej dla branży LPG".
Westport Fuel Systems to dość złożona organizacja z siedzibą w Vancouver w Kanadzie notowana na giełdach w Kanadzie i USA.
W Kanadzie funkcjonują 2 zakłady produkcyjne firmy Westport Fuel Systems (w Toronto i Calgary), cztery zakłady znajdują się w Europie (m. in. STAKO w Polsce, BRC we Włoszech, czy Prins w Holandii). Produkcja Grupy jest prowadzona także w Azji (w Indiach, niedaleko Delhi) i Ameryce Południowej (w Argentynie).
Westport Fuel Systems zatrudnia 1 500 pracowników na całym świecie i dostarcza gazowe układy zasilania do konwersji już eksploatowanych samochodów (rynek wtórny) oraz współpracuje z wieloma producentami samochodów jako dostawca gazowych układów paliwowych do nowych aut (rynek pierwotny).
Wesport Fuel Systems sprzedaje swoje produkty pod wieloma bardzo znanymi markami, które są od dawna dostawcami komponentów i całych zestawów samochodowych instalacji gazowych.
Są to następujące marki: BRC, Prins, OMVL, Emer, Valtek, Zavoli, TA i STAKO. Produkty tych firm (marek) są bardzo dobrze znane także w Polsce.
Westport Fuel Systems ma w ofercie wszystkie komponenty pozwalające skompletować instalację gazową do każdego pojazdu, począwszy od zbiorników, poprzez elementy ich armatury, reduktory i regulatory ciśnienia oraz wtryskiwacze, na sterownikach stosowanych w instalacjach gazowych kończąc.
Jestem tutaj by przedstawić moje spojrzenie na legislację europejską, nowe dyrektywy i inne regulacje po to by przewidzieć co będzie działo się w przyszłości i jaki to może mieć wpływ na nasz sektor związany z samochodowymi instalacjami gazowymi.
Marco Seimandi, Wiceprezes Westport Fuel Systems
Marco Seimandi zwrócił uwagę na to, że proponowane w Unii Europejskiej (UE) przepisy są bardzo zawiłe. Nie określają one celów, do których mają one doprowadzić Europę lub cele te są określone w bardzo mglisty sposób.
To bardzo złożona sytuacja, ten krajobraz jest bardzo interesujący, ponieważ poszczególne jego elementy mają na siebie wpływ. To tworzy dosyć zagmatwany scenariusz. Ciężko jest czasem zrozumieć o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi, jakie mogą być faktyczne funkcje poszczególnych rozporządzeń i dyrektyw, jakie są ich cele, co mają tak naprawdę osiągnąć. Przepisy są bardziej lub mniej ogólne, choć np. norma Euro 7 to bardzo szczegółowa regulacja, która ma konkretny wpływ np. na to jak działa branża motoryzacyjna. Są też inne dyrektywy, które mogą mieć znacznie szerszy wpływ na różne branże i sektory związane w mniejszym lub większym stopniu z szeroko rozumianą branżą energetyczną.
Marco Seimandi, Wiceprezes Westport Fuel Systems
Marco Seimandi podkreślił, że rozwiązaniem, które wydaje się wykonalnym w obecnym a także przyszłym układzie politycznym w UE, w kontekście zakazu rejestracji samochodów spalinowych po 2035 r., jest uznanie bioLPG paliwem o zerowej emisji dwutlenku węgla.
Branża LPG musi bardzo szybko wprowadzić bioLPG do produkcji w szerszym zakresie i zacząć to paliwo jak najbardziej powszechnie stosować, jednocześnie nie zapominając o lobbowaniu za ustanowieniem go paliwem bezemisyjnym.
Wiceprezes Westport Fuel Systems zaznaczył, że rozszerzenie opłat za emisję dwutlenku węgla na sektor transportu jest planowane od 2027 r. W założeniu ETS II ma rozwiązać problem emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw w budynkach, transporcie drogowym i innych sektorach. Cena emisji dwutlenku węgla ustalona w ramach ETS 2 będzie stanowić zachętę rynkową do inwestycji w rewitalizację energetyczną budynków i rozwoju niskoemisyjnej mobilności.
Niestety nie są jeszcze dostępne żadne szczegóły dotyczące wdrażania ETS II w transporcie drogowym. Istnieją pewne niepokojące scenariusze (np. francuska opozycja ostrzega przed niepokojami społecznymi po porozumieniu w sprawie reformy unijnego rynku uprawnień do emisji, podobnie w Berlinie ostrzegano przed szokiem cenowym emisji dwutlenku węgla w UE na poziomie 200 euro w przypadku rachunków za paliwo i ogrzewanie), ale żadna wiążąca decyzja nie została podjęta.
Według Marco Seimandiego można się spodziewać wpływu ETS II na ceny paliw, to wpływ tej regulacji na cenę autogazu jest w dalszym ciągu bardzo trudny do przewidzenia.
Norma Euro 7 nie powinna stanowić większego problemu, bowiem limity emisji w niej zawarte są takie same jak w normie Euro 6 z wyjątkiem średnic cząstek stałych, które zostały obniżone do 10 nm z 23 nm w normie Euro 6. W przypadku paliw gazowych, w tym LPG, osiągnięcie tych limitów nie powinno stanowić żadnego problemu, ponieważ w procesach ich spalania emisja cząstek stałych jest minimalna lub wręcz bliska zeru.
Dyrektywa RED III (Renewable Energy Directive III) weszła w życie w listopadzie 2023 r. i wyznacza ambitne cele, w szczególności w odniesieniu do transportu. Sektor ten ma osiągnąć redukcję intensywności emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. przy wykorzystaniu co najmniej 29% energii ze źródeł odnawialnych, za które uznawane są biometan i biopaliwa (paliwa syntetyczne, w tym wodór) oraz zaawansowane biopaliwa (w tym pojęciu powinno się także mieścić bioLPG).
Seimandi podkreślał w swym wystąpieniu wielokrotnie, że sytuacja może się zmienić po wyborach do Parlamentu Europejskiego, ponieważ w kampanii prowadzonej przed nimi na wielu debatach związanych z energią/dekarbonizacją przemysłu a także sektorem transportu oraz konkurencyjnością przemysłu UE widać zmianę podejścia do tych zagadnień. Odczuwalny jest coraz większy pragmatyzm, który wyraża wielu decydentów. Może się to przełożyć na zmiany w podejściu politycznym do zagadnień ochrony klimatu po wyborach.
Przedstawiciel Westport Fuel Systems podał przykłady, które wskazują na duże obawy branży motoryzacyjnej w stosunku do nowych regulacji w zakresie ograniczania emisji.
Na przykład, 19 marca 2024 r., Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault opublikował List do Europy, skierowany do kluczowych europejskich decydentów, w którym prosi o bardziej pragmatyczne podejście do zielonej transformacji.
10 kwietnia 2024 r., 13 dyrektorów generalnych wiodących europejskich producentów pojazdów i dostawców samochodów, w imieniu ACEA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, spotkało się z komisarzem UE ds. działań klimatycznych, prosząc o zwołanie "okrągłego stołu w branży motoryzacyjnej" w celu omówienia zielonej transformacji sektora. Dyrektorzy zwrócili się do przywódców UE z prośbą o solidne porozumienie branżowe, które umożliwiłoby urzeczywistnienie Zielonego Ładu.
Jak widać z zaprezentowanych stanowisk wielu producentów samochodów, prawodawstwo unijne budzi wątpliwości nie tylko branży samochodowych instalacji gazowych.
Najważniejszym wydaje się jednak szybkie upowszechnienie bioLPG, ponieważ powinno ono rozwiązać problem, stosowania silników spalinowych po 2035 r., które przy zastosowaniu tego paliwa mogłyby być nadal użytkowane.
W drugiej części swego wystąpienia Marco Seimandi przedstawił dane statystyczne dotyczące europejskiego rynku autogazu i potencjalnego wpływu na ten rynek omawianych wcześniej regulacji.
Z tej części wystąpienia mogliśmy po raz kolejny dowiedzieć, że Polska jest europejskim liderem w zakresie liczby pojazdów zasilanych LPG. Drugim wiodącym krajem w tym aspekcie są Włochy. Według zaprezentowanych danych w Polsce mamy ponad 3,6 mln samochodów LPG a we Włoszech jest ich ponad 2,6 mln. W sumie w Polsce i we Włoszech użytkowanych jest około 76% aut LPG eksploatowanych w całej Europie.
Polska to jest rynek, na którym pojazdy są głównie doposażane w instalacje LPG. Sprzedaż nowych samochodów na LPG jest ograniczona w pewien sposób. Ale z drugiej strony macie Państwo ogromny rynek jeżeli chodzi o przekształcanie samochodów na zasilanie LPG. We Włoszech jest inaczej, dominują nowe pojazdy z LPG (143,9 tys. w zeszłym roku). Ich liczba znacznie przekracza liczbę pojazdów już użytkowanych doposażanych w instalacje gazowe. Podobnie ma się sytuacja w innych krajach, we Francji, Hiszpanii, gdzie mamy dominację pojazdów kupowanych jako nowe z LPG.
Marco Seimandi, Wiceprezes Westport Fuel Systems
W ostatnich czterech latach mamy w Europie cały czas wzrost rejestrowanych pojazdów zasilanych LPG. Jest on niewielki ale ciągły. Odsetek tych pojazdów pośród wszystkich rejestrowanych w Europie aut wzrósł z 2,3% w 2021 r. do 3,2% w styczniu 2024 roku. To jest ważne i oznacza, że ludzie w pewien sposób lubią pojazdy na gaz i kupują pojazdy na LPG, pomimo oferty samochodów elektrycznych, hybrydowych i napędzanych klasycznie.
Marco Seimandi, Wiceprezes Westport Fuel Systems
Jako podstawowy powód zwiększającego się zainteresowania Europejczyków samochodami na LPG, Marco Seimandi podał koszty użytkowania, ponieważ we wszystkich krajach jest to paliwo znacznie tańsze od klasycznych paliw silnikowych.
Włoski rynek autogazu jest określany jako dojrzały. Marco Seimandi podkreślił, że we Włoszech w nowych rejestracjach dominują nowe auta z LPG ale ważny jest także rynek montażu instalacji LPG w już użytkowanych samochodach. W ostatnich latach udział nowych samochodów z fabryczną instalacją LPG we Włoszech jest dominujący i stanowi około 80% wszystkich pojazdów LPG, które pojawiły się na włoskich drogach np. w 2023 r.
To jest ciekawy trend pokazujący nastawienie konsumentów, którzy coraz chętniej kupują nowe auta z fabrycznymi instalacjami LPG, które są rozwiązaniami znacznie lepszymi niż montowane na rynku wtórnym. Mamy świetne warsztaty ale fabryczne instalacje to jest zupełnie coś innego. W przypadku montażu fabrycznego mamy zupełnie inny stopień integracji instalacji LPG z samochodem. I to jest przyszłościowy trend, którego spodziewałbym się także w Polsce. Auta z instalacjami fabrycznymi mogą stać się coraz popularniejsze.
Marco Seimandi, Wiceprezes Westport Fuel Systems
15 lat temu mieliśmy na rynku włoskim system zachęt finansowych do stosowania LPG w samochodach i wyniki rejestracji aut LPG były wtedy rekordowe. Takie zachęty muszą być jednak stosowane bardzo ostrożnie. Generują one bardzo pozytywny efekt ale trzeba też odpowiednio zarządzać ich wygaszaniem, w przeciwnym razie możemy zniszczyć całą branżę. W 2009 r. było ponad 300 tys. rejestracji aut z LPG, podczas gdy w 2011 r. tylko niecałe 55 tys. Parę dni temu poinformowano, że rząd włoski właśnie uruchamia system dopłat do aut LPG w wysokości 400 euro na samochód. Spodziewamy się pozytywnego efektu i że w ten sposób będziemy zwiększać liczbę aut LPG we Włoszech. To jest sygnał dla branży ale także sygnał w nastawieniu politycznym do LPG, które ponownie zostaje uznawane za czyste paliwo.
Marco Seimandi, Wiceprezes Westport Fuel Systems
Są to argumenty, które znamy w Polsce od wielu lat ale jak widać rynek się zmienia i ewoluuje, a przykład Włoch pokazuje, że możemy zmierzać właśnie w tym kierunku, gdzie zaczynają dominować auta z fabrycznym LPG. Na razie jednak chyba nie mamy jako Polska i branża powodów do narzekań, bo Marco Seimandi podał, że w 2023 r. zamontowano w Polsce około 90 tys. instalacji LPG na rynku wtórnym. A może, idąc przykładem Włoch ktoś wpadnie na pomysł dopłat do montażu instalacji gazowych? Wszystko jest możliwe.
Tymczasem róbmy swoje i dokładajmy "cegiełki" do rozwoju branży samochodowych instalacji gazowych. Będzie dobrze.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl