Niestety nie wszyscy są systematyczni na tyle, że przed zimą pozostaje im tylko przesmarowanie uszczelek drzwiowych przysłowiową wazeliną. Najczęściej samochód wymaga jeszcze wykonania dodatkowych czynności, które zapewnią mu bezproblemową eksploatację w najtrudniejszym okresie jakim jest zima.
Dziś zajmujemy się tematyką związaną z filtrami i wpływem ich stanu na eksploatację samochodów, także zasilanych LPG, w okresie zimowym.
Po okresie wzmożonej aktywności naszych pojazdów, który przypada na okres letni, kiedy podróżujemy intensywniej i z reguły na większe odległości, także poza granice naszego kraju, wyjeżdżamy na działki czy za miasto, częściej korzystając z dróg gruntowych nastaje okres jesienno-zimowy, który bezwzględnie obnaża braki w zakresie ich sprawności.
Wymienione specyficzne warunki eksploatacji w okresie wakacyjnym powodują, że filtry stosowane w samochodach są z reguły najbardziej zabrudzone właśnie po okresie letnim. Dotyczy to przede wszystkim filtrów powietrza i kabinowych, choć i filtry paliwowe po tankowaniu paliwa na różnych stacjach mogą być w nie najlepszym stanie.
Sprawność układu dolotowego silnika jest istotna zawsze, także zimą. Warto zatem przed nadejściem tej pory roku skontrolować stan wkładu filtra oraz przy okazji szczelność obudowy i rur dolotowych. Zużyty (brudny) filtr powietrza czy nieszczelności w układzie dolotowym, szczególnie w czasie jazdy na LPG, mogą być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa i obniżonej mocy silnika. Regularna wymiana filtra powietrza gwarantuje niskie zużycie gazu oraz prawidłową pracę silnika na LPG.
Zabrudzony filtr kabinowy ogranicza dopływ powietrza do wnętrza samochodu, co może być przyczyną parowania szyb. Jest to zjawisko bardzo dokuczliwe, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bo ogranicza i tak słabą w tym czasie widoczność. Dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników dróg warto sprawdzić stan filtra przeciwpyłkowego zanim nadejdzie zima.
W układzie odpowietrzenia skrzyni korbowej nowoczesnych silników, który jest bardzo istotnym dla prawidłowej ich pracy elementem także umieszcza się różnego rodzaju filtry, co jest związane z restrykcyjnymi normami emisyjnymi. Są to filtry niewymienne, lecz mogą zimą dać się we znaki właścicielom samochodów. Szczególnie w silnikach o większym przebiegu może dochodzić do zapychania lub zamarzania odmy (z uwagi na zawartą w spalinach parę wodną). Powoduje to powstawanie nadciśnienia w skrzyni korbowej silnika, co skutkuje nieprawidłową pracą jednostki napędowej i wyciekami oleju. Dlatego, szczególnie w starszych silnikach, warto przed zimą sprawdzić stan odmy.Filtry instalacji gazowej
Wymiana wkładu filtra fazy ciekłej (w instalacjach I i II generacji) oraz dodatkowego, występującego w instalacjach III i IV generacji, filtra fazy gazowej, który zabezpiecza wtryskiwacze LPG z pewnością sprawi, że działanie instalacji gazowej nie zaskoczy nas w okresie zimowym.
Szczególnie istotny jest stan wkładu filtra fazy gazowej, ponieważ oczyszcza on LPG z zanieczyszczeń pojawiających się dopiero po jego odparowaniu. Są to głównie oleiste frakcje, które wpływają negatywnie na działanie wtryskiwaczy gazowych, szczególnie w okresie zimowym.
Filtry do instalacji LPG znajdziesz je w sklepie internetowym nagaz24.pl.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl