Systemy bezpieczeństwa
Na terenie firmy działa system alarmowy wyposażony w detektory gazu. W przypadku wykrycia wycieku gazu jest uruchamiana syrena alarmowa i zamykane zostają zdalnie sterowane zawory na rurociągach technologicznych w najbardziej newralgicznych punktach rozlewni. Wskutek tego zatrzymywane są wszelkie procesy technologiczne w rozlewni (napełnianie butli, załadunek lub rozładunek cystern drogowych, rozładunek cystern kolejowych). Zawory są zamykane także w sytuacji braku napięcia elektrycznego, co wynika z ich konstrukcji. Są to zawory elektryczno-pneumatyczne, które zamykają się w wyniku zaniku ciśnienia powietrza w instalacji pneumatycznej. To samo dotyczy rozładunku cystern, których zawór denny, który jest utrzymywany w stanie otwartym za pomocą siłownika powietrznego. Zanik ciśnienia w instalacji powoduje zamknięcie zaworu dennego i rozładunek cysterny kolejowej zostaje automatycznie przerwany.
Rozlewnia ma własną pierścieniową sieć hydrantową zapewniającą zaopatrzenie w wodę w czasie trwania akcji ratowniczo - gaśniczej. Ponadto wszelkie newralgiczne instalacje rozlewni są wyposażone w instalacje zraszaczowe. Są one zamontowane na zbiornikach magazynowych, stanowiskach napełniania cystern drogowych, stanowiskach rozładunkowych wagonów kolejowych i hali napełniania butli.
Na terenie rozlewni znajdują się także działka wodne. Są one zlokalizowane w rejonie zbiorników magazynowych. Cała sieć jest zasilana wodą z dwóch znajdujących się na terenie rozlewni zbiorników. Każdy z nich ma pojemność 600 tys. l. Taka ilość wody pozwala na prowadzenie akcji ratowniczej przez min. 2 godziny. Woda jest pompowana do sieci przez elektryczne pompy. W przypadku zaniku napięcia zasilanie sieci hydrantowej przejmuje spalinowy agregat pompowy, lub agregat prądotwórczy zasilający całą sieć energetyczną rozlewni.
Wjazd na teren rozlewni
Z uwagi na charakter obiektu na teren rozlewni mogą wjeżdżać samochody z cysternami, które wcześniej zostały zaaprobowane przez dział dystrybucji. AmeriGas podpisując umowy na transport gazu wybiera konkretnego przewoźnika, który musi zgłosić pojazdy i kierowców (imiennie) uprawnionych do odbioru gazu z rozlewni, którzy spełniają wymagania określone przepisami krajowymi oraz systemu zarządzania bezpieczeństwem i jakością zgodnie z wymaganiami międzynarodowych norm ISO-9001 i OHSAS-EN-18001.
Kierowca, który nie figuruje na liście nie może wjechać na teren rozlewni. Taki reżim daje pewność, że każda osoba pojawiająca się w rozlewni jest przeszkolona w zakresie specyfiki pracy zakładu oraz związanych z tym zagrożeń i koniecznością przestrzegania odpowiednich procedur bezpieczeństwa.
Pojawiający się pod bramą rozlewni pojazd i jego kierowca jest kontrolowany pod kątem posiadania odpowiednich dokumentów i uprawnień. Potwierdzeniem przygotowania pojazdu do przewozu są ważne badanie techniczne i świadectwo dopuszczenia samochodu i naczepy do przewozu materiałów niebezpiecznych (tzw. świadectwo z czerwonym paskiem). Dodatkowo operator stanowiska napełniania cystern drogowych sprawdza, np. stan armatury cysterny.
Napełnianie cysterny
W łódzkiej Rozlewni Gazu Płynnego znajdują się dwa stanowiska do napełniania cystern drogowych. Umożliwiają one także rozładunek cystern do zbiorników magazynowych. Stanowiska te są wyposażone w masowy pomiar ilości tankowanego gazu. Ułatwia to rozliczenia z klientami oraz stanowi zdwojenie systemu bezpieczeństwa napełniania cystern (oprócz tego, że każdy pojazd jest ważony przed i po tankowaniu).
Stanowiska do napełniania cystern są także wyposażone w bardzo ciekawą instalację do uziemiania pojazdów w trakcie tankowania. Umieszczoną w specjalnych zwijaczach linkę podłącza się do zbiornika. Lampka kontrolna określa czy uziemienie jest prawidłowe. Układ ten jest połączony z instalacją napełniania cystern, jeśli uziemienie jest nieprawidłowe, rozpoczęcie procesu tankowania cysterny nie jest możliwe.
Podsumowanie
Firma AmeriGas Polska jako jedyna w branży wdrożyła zintegrowany system zarządzania jakością, bezpieczeństwem i higieną pracy według norm ISO 9001:2009, PN-EN 18001:2004; OHSAS 18001:2007, co zostało wielokrotnie potwierdzone przez niezależne audyty Bureau Veritas Certification Polska. Oznacza to, że wszystkie procesy są kontrolowane i oceniane w oparciu o wysokie standardy międzynarodowych norm, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno procesów technologicznych jak i oferowanych rozwiązań.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl