Dość emocjonalny jak na nasze standardy lead wynika z poziomu niekompetencji, który obserwujemy w każdej dziedzinie naszego życia. Niestety dziś każdy może wykonywać każde zadanie, każdy może być politykiem, dziennikarzem, a piekarz gazownikiem i na odwrót. Dotyczy to prawie wszystkich zawodów. Takie są uroki wolnego świata. Ale chyba nadal jest to lepsze niż sytuacja za naszą wschodnią granicą, gdzie zasady demokracji są łamane zbrojnie lub siłowo.
Wiązanie wstrzymania dostaw gazu ziemnego do Polski z rynkiem LPG stało się przyczynkiem do napisania tego artykułu. Jakub Sobieniowski w głównym wydaniu Faktów TVN z 27 kwietnia 2022 r. (https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-z-27-kwietnia,1103844.html) skomentował to wydarzenie w ten sposób.
Jeśli ktoś ma wrażenie, że wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu, Premier uznaje za sukces to ta opinia europosłanki PISu pogłębia to wrażenie. Napisała o historycznym dniu i nawet w tym kontekście krytykowała opozycję, a przecież 2 tygodnie temu PIS było przeciw poprawce Senatu wprowadzającej embargo na gaz z Rosji.
Jakub Sobieniowski, Fakty TVN
Chwilę później (w tej samej relacji Faktów TVN) z trybuny sejmowej mówi o tym poseł Sławomir Neumann.
Wtedy byliście przeciw, wczoraj Wam Putin zakręcił gaz to mówicie, że to sukces Waszego rządu. No, głupszego argumentu już nie słyszałem.
Sławomir Neumann, KP Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska
Podobnie mylący czytelników materiał ukazał się w dzienniku Fakt. Nie będziemy już wnikać w szczegóły ale w nim także celowo lub nieświadomie, wymieszano doniesienia o zaprzestaniu dostaw gazu ziemnego do Polski z wypowiedzią osoby z rozlewni gazu płynnego LPG. Oto link do tego materiału "Po zakręceniu Polsce kurka z gazem będzie szturm na propan-butan? W rozlewni usłyszeliśmy słowa, które nie pozostawiają wątpliwości".
Sęk jednak w tym, że poprawka Senatu dotyczyła gazu płynnego LPG, który jest zupełnie innym paliwem. Ta poprawka została faktycznie odrzucona o czym pisaliśmy w artykule "Paliwa z Rosji - do końca roku".
Najtrafniej sytuację tą skomentował na Twitterze 26 kwietnia 2022 r. (dzień wcześniej - zdanie okazało się prorocze), Bartłomiej Sawicki, dziennikarz zajmujący się m.in. zagadnieniami energetycznymi. Do komentarza skłoniła go sytuacja w mediach społecznościowych, które tego dnia kipiały od "eksperckich" opinii wszelkiej maści znawców tematyki związanej z gazem ziemnym. Dzień później, w Faktach, okazało się jakich mamy ekspertów (dziennikarzy i polityków).
Polacy, znają się na pogodzie, piłce i dzisiaj oczywiście na gazie także. Dobranoc.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz zajmujący się m.in. energetyką
LPG to gaz płynny, czyli skroplona pod niewielkim ciśnieniem płynna mieszanina dwóch węglowodorów propanu (C3H8) i butanu ( C4H10). W Polsce paliwo to jest głównie wykorzystywane do napędu pojazdów o czym można przeczytać w artykule "LPG w Polsce w 2021 r.". Paliwo silnikowe (autogaz) to najczęstsze zastosowanie gazu płynnego LPG. Ponad 3 mln kierowców korzysta z samochodów napędzanych LPG. Stanowi to blisko 14% wszystkich samochodów osobowych w Polsce. Najnowsze dane na temat można znaleźć w artykule "Liczba aut LPG w Polsce w 2021 r.".
Gaz płynny LPG jest także dość często wykorzystywany w domach jednorodzinnych do ogrzewania i firmach, także do ogrzewania albo prowadzenia produkcji (charakterystyczne białe zbiorniki). Można go także kupić na stacjach paliw jako gaz butlowy, w butlach 11 kg stosowanych w gospodarstwach domowych.
Gaz ziemny to prawie czysty metan (najprostszy węglowodór - CH4), który znajduje zastosowanie głównie w przemyśle i energetyce oraz jest dostarczany za pośrednictwem sieci do naszych mieszkań i służy tam głównie do przygotowywania posiłków. Wiele gospodarstw domowych (domów jednorodzinnych) wykorzystuje gaz ziemny do ogrzewania.
Mylenie LPG i gazu ziemnego wynika prawdopodobnie z stosowania tych paliw do tych samych celów (np. do ogrzewania i gotowania). Tylko, że gaz ziemny jest dostarczany sieciowo (rurami) do odbiorców. Natomiast gaz płynny LPG wymaga instalacji zbiornikowej, butli 11 kg lub większego zbiornika przydomowego.
Niestety podobnie jest z napędem samochodów, które także są zasilane paliwami gazowymi. Tylko, że w przypadku samochodów osobowych wykorzystuje się gaz płynny LPG, a w przypadku aut użytkowych (autobusów, pojazdów ciężarowych, śmieciarek) - gaz ziemny, który z kolei może być przechowywany w zbiornikach w postaci sprężonej (CNG - Compressed Natural Gas) lub skroplonej (LNG - Liquefied Natural Gas). Gaz ziemny w postaci skroplonej jest przywożony do Terminalu LNG w Świnoujściu.
Tylko tyle i aż tyle trzeba wiedzieć by rozróżniać te 2 paliwa i nie szerzyć błędnych opinii. Niestety ludzie od lat mylą te 2 paliwa. Taka sama nazwa (gaz, a jaki to już nie wszyscy wnikają), podobne zastosowania. To wszystko sprawia, że ludzie się mylą.
Sam co jakiś czas muszę tłumaczyć przy stole, na różnego rodzaju imprezach rodzinnych, a to szwagrowi, a to teściowi, który gaz do czego służy. Na jakim jeździmy a jaki spalamy w kuchni. Jaki spalam ja w "spółdzielczym punktowcu" a jaki ma teść w butli w domu. Dodam tylko, że są to ludzie z wyższym wykształceniem technicznym. Zatem pomimo naszej kilkunastoletniej pracy w gazeo.pl, cały czas musimy szerzyć wiedzę i walczyć z niekompetencją. Ktoś kto nie zajmuje się tymi zagadnieniami codziennie ma z tym problem.
Piotr Złoty, redaktor gazeo.pl
Taka niewiedza nie powinna jednak dotyczyć mediów, ponieważ to one tę sytuację powinny wyjaśniać, a nie jeszcze bardziej zaciemniać. Tego typu komentarze wpływają na ludzi i utwierdzają ich w niewiedzy. Widać to już dzisiaj (28 kwietnia 2022 r.), kiedy obserwujemy zwyżkę cen na stajach oferujących gaz płynny LPG. Ma to związek ze zwiększonym popytem na to paliwo. Czy to bezpośrednia zasługa Faktów TVN, dziennika Fakt czy Pana posła, a może niewiedzy zwykłych kierowców? Tego nie wiemy. Pewnie wszystkie te działania i sytuacje wpływają na zachowania zwykłych ludzi. Chodzi o to, by komentarze medialne i polityczne były merytorycznie cenne i nie powielały błędnych opinii pokutujących w społeczeństwie.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl