Aby spełnić coraz bardziej wyśrubowane wymagania ekologiczne dla samochodów ich producenci szukają różnych sposobów na obniżenie emisji szkodliwych składników spalin. Jednym z nich jest zastosowanie hybrydowego układu napędowego, w którym stosuje się dwa źródła energii (silnik spalinowy i akumulator energii odzyskiwanej przy hamowaniu). Energia odzyskiwana przy hamowaniu jest dostarczana do kół napędowych samochodu przez dodatkowy silnik ze wspomnianego akumulatora.
fot. BoschSilnik elektryczny stosowany w hybrydowych układach napędowych Bosch
Firma Bosch twierdzi, że rozwój układów napędowych pojazdów użytkowych będzie polegał głównie na ich hybrydyzacji oraz szerszym wykorzystaniu paliw alternatywnych.
Według Boscha zastosowanie hybrydowego układu napędowego pozwala zaoszczędzić do 15% paliwa oraz przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2/3. Jako przykład firma podaje 40-tonowy samochód ciężarowy eksploatowany na trasie Stuttgart-Hamburg-Stuttgart, który dzięki zastosowaniu hybrydowego układu napędowego może zaoszczędzić do 2,5 tys. oleju napędowego rocznie. Podobnie sytuacja wygląda w transporcie dystrybucyjnym, gdzie samochód o DMC 12 t, zużywający średnio 20 l paliwa na 100 km, przy rocznym przebiegu 50 tys. km może oszczędzić około 1,5 tys. litrów oleju napędowego dzięki zastosowaniu hybrydowego układu napędowego.
Bosch projektuje równoległy układ hybrydowy o mocy 120 kW przeznaczony do ciężkich pojazdów użytkowych pracujących w transporcie dalekim. Składa się on z silnika elektrycznego i energoelektroniki. Elektryczna jednostka napędowa jest montowana pomiędzy silnikiem spalinowym a skrzynią biegów, wspomagając pracę jednostki napędowej, odzyskując energię hamowania, umożliwiając jazdę siłą rozpędu (”wolne koło”) oraz jazdę wyłącznie z napędem elektrycznym.
fot. gazeo.plCiągnik siodłowy MAN TGX Hybrid
fot. Solaris Bus & CoachNowy Solaris Urbino będzie także oferowany w wersji z hybrydowym układem napędowym
W zakresie pojazdów z hybrydowym układem napędowym prezentowano wiele nowości, głównie wśród autobusów miejskich, w których już przyzwyczailiśmy się do tego rodzaju napędu. Jak jednak pokazuje ekspozycja MAN układ hybrydowy można zastosować także w samochodzie do transportu długodystansowego.
TGX Hybrid to koncepcyjny samochód do transportu dalekiego. Zastosowano w nim hybrydowy równoległy układ napędowy z silnikiem Diesla o mocy 440 KM jako głównym źródłem napędu i silnikiem elektrycznym o mocy 176 KM. Silnik elektryczny jest przełączany na pracę prądnicową w czasie hamowania, a odzyskana energia kinetyczna jest gromadzona w bateriach zdolnych zmagazynować około 2 kWh energii elektrycznej. MAN TGX Hybrid wykorzystuje tę energię dla zwiększenia momentu obrotowego w układzie napędowym pojazdu w trakcie pokonywania wzniesień. Pojazd pozwala zaoszczędzić do 8% paliwa w stosunku do klasycznej ciężarówki, zmniejszając przy tym emisję dwutlenku węgla mniej więcej o tę samą wartość. Oszczędności wynikają z możliwości zredukowania zużycia paliwa oraz zastosowania mniejszej liczby przełożeń w układzie napędowym.
fot. Volvo TrucksVolvo 7900 electric hybrid
Wśród nowości autobusowych na IAA 2014 z pewnością trzeba wymienić nowego Solarisa Urbino, który został zaprezentowany w wersji 12- i 18-metrowej. Jego konstrukcja uwzględnia możliwość zastosowanie każdego rodzaju napędu (spalinowego i elektrycznego), a także hybrydowego.
Produkcja nowego modelu Urbino rozpocznie się w 2015 r.
fot. ScaniaMiejski autobus hybrydowy Scania Citywide był także pokazywany na IAA 2014 w Hanowerze
Autobusowy dział Volvo przygotował na targi IAA 2014 autobus Volvo 7900 electric hybrid, czyli hybrydę plug-in. Jest to autobus łączący zalety hybrydowego (zasięg) i elektrycznego układu napędowego (zerowa emisja). Dzięki temu pojazd jest bardzo elastyczny w użytkowaniu. Może działać jak autobus elektryczny w wybranych obszarach lub wykorzystując hybrydowy układ napędowy na innych trasach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu litowo-jonowej baterii trakcyjnej zdolnej do zgromadzenia 19 kWh energii elektrycznej. Zapewnia ona możliwość przejechania dystansu 7 km z wykorzystaniem tylko napędu elektrycznego. Autobus ma silnik elektryczny Volvo I-SAM o mocy 150 kW (około 200 KM), współpracujący z 4-cylindrową, dieslowską jednostką napędową Volvo o mocy 240 KM.
Baterię trakcyjną Volvo 7900 electric hybrid będzie można naładować na przystankach końcowych w ciągu zaledwie 6 minut.
Produkcja seryjna Volvo 7900 electric hybrid rozpocznie się na początku 2016 r.
Kolejną hybrydową nowością Volvo był autobus 7900 wersji przegubowej (18-metrowej).
Hybrydowy układ napędowy znajduje zastosowanie głównie w autobusach miejskich i miejskich samochodach dystrybucyjnych, jednak przykład MAN pokazuje, że tego typu napęd może być także źródłem oszczędności w pojazdach transportu dalekiego.