Jak zwykle wiele technologii opiera się na wykorzystaniu różnego rodzaju paliw gazowych. Wzorem ubiegłego roku w jednym z pawilonów targowych, pod hasłem Miasteczko ekologiczne, zgromadzono różnego rodzaju rozwiązania służące do redukcji zużycia energii, wykorzystania jej alternatywnych źródeł oraz utrzymania czystości.
Strefa Metanu
W Miasteczku ekologicznym przygotowano Strefę Metanu, która zgromadziła rozwiązania służące do wykorzystania tego ekologicznego paliwa do napędu pojazdów. Ekspozycja obejmowała pojazdy użytkowe (ciężarowe i dostawcze) i osobowe oraz niezbędną do ich tankowania infrastrukturę.
Wśród samochodów ciężarowych można było zapoznać się z zabudowaną na podwoziu Scania śmieciarką Ekocel w barwach MPO Warszawa. Przetarg na te pojazdy wzbudził wiele kontrowersji z uwagi na wybór kompozytowych zbiorników CNG, które oferowała tylko Scania. Nie było to jednak działanie pozbawione sensu ponieważ niższa o kilkaset kilogramów masa zbiorników przekłada się większe możliwości przewozowe śmieciarek.
Obok zaprezentowano mniejszą śmieciarkę firmy NTM na gazowym podwoziu Iveco Eurocargo Natural Power. Oprócz tego pojazdu Iveco pokazało gazowy zestaw hakowy zbudowany przez KH-Kipper. Podwozie Eurocargo z hakowcem Hyva skompletowano z przyczepą, która nie używana jest przewożona na platformie hakowej na samochodzie. Na kolejnym gazowym Eurocargo firma Plandex zabudowała nadwozie furgonowe, a na mniejszym Daily pokazano furgon firmy Autonadwozia. Wśród pojazdów dostawczych zaprezentowano 2 Sprintery NGT oraz Ducato Natural Power.
Wśród samochodów osobowych wystawiono napędzane gazem ziemnym Ople: Zafirę i Combo, Fiata Doblo i Lancię Ypsilon.
Oprócz samochodów zasilanych wyłącznie gazem ziemnym zaprezentowano BMW serii 5 i Skodę Praktik z silnikami Diesla, w których zastosowano technologię jednoczesnego zasilania silników olejem napędowym i gazem ziemnym. Zastosowano instalacje gazodiesla DegaMix produkowane przez gdański Elpigaz.
Infrastruktura
Samochody zasilane CNG trzeba gdzieś tankować. Nasz narodowy dostawca gazu ziemnego – PGNiG – robi niezbyt wiele aby powstawały nowe stacje CNG, wręcz przeciwnie, stacje są zamykane. W Strefie Metanu proponowano zatem inny sposób sprężania gazu ziemnego (z wykorzystaniem urządzeń do powolnego tankowania).
Pokazano włoskie sprężarki BRC Fuel Maker i Coltri. Dystrybutorzy obu marek (Kompresor CNG i ASF) mają w ofercie także kompresory do szybkiego tankowania CNG dedykowane do stosowania na dużych stacjach. BRC ma w ofercie szeroką gamę takich urządzeń, a ASF w tym zakresie oferuje produkty argentyńskiej firmy Aspro.
Ekspozycja i promocja rozwiązań opartych o kompresory do powolnego tankowania CNG to odpowiedź branży na zamykanie ogólnodostępnych stacji sprężania gazu ziemnego i występujący w wielu przypadkach brak chęci dostosowania istniejących obiektów do potrzeb rynku (dogodne dla użytkowników godziny otwarcia czy możliwość płacenia kartą).
Posiadanie własnego kompresora jest zatem praktycznie jedyną możliwością użytkowania samochodu CNG w niektórych rejonach Polski. Co prawda takie rozwiązanie nie zapewnia możliwości podróżowania na większe odległości, lecz jak się okazuje większość firm wcale tego nie potrzebuje, ponieważ wykonują przewozy wokół przysłowiowego "komina", czyli na stosunkowo krótkich dystansach.
Dodatkowym atutem własnej sprężarki gazu ziemnego jest także niższa w stosunku do obowiązujących na stacjach PGNiG cena CNG. Jak podają przedstawiciele branży koszt jednego metra sześciennego sprężonego w takim kompresorze gazu ziemnego wynosi obecnie (przed wprowadzeniem akcyzy) około 2 zł, wliczając w to koszty energii elektrycznej i obsługi urządzenia.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl